Vzdělávací aktivity, které vám mohu nabídnout. Většinu z nich lektoruji sám, s některými mi pomáhají další lektoři a lektorky. Časová dotace se odvíjí od formy, na které se dohodneme. U jednotlivých akcí jsou proto uvedeny rozsahy a formy, abyste měli představu o možných variantách (1 vyučovací hodina = 45 minut). Vše záleží na vzájemné dohodě.

Rád za vámi přijedu nebo uspořádám webinář. Termíny a ceny si můžete dohodnout s paní Ivanou Slavíkovou.
Tel.: +420 775 155 079
E-mail: slavikova@academyeducation.cz

Časté dotazy ke školením obsahují užitečné informace, které vám mohou ušetřit čas.

Umělá inteligence ve škole

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Využití aplikací a nástrojů umělé inteligence ve výuce a při tvorbě příprav. Výhody i rizika umělé inteligence ve výuce a při samostatné práci žáků. Seznámení s praktickými příklady umělé inteligence v nástrojích a zařízeních, které učitelé používají. Etické, didaktické a legislativní problémy, spojené s využitím umělé inteligence ve výuce. Všechny představované aplikace a nástroje jsou pro školy dostupné zdarma.

Autorské právo ve škole

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Každý učitel narazí dříve či později na problematiku autorských práv. A nemusí jít jen o případy, kdy tvoří materiály do výuky. Kde najít obrázky, videa a hudbu, které můžete použít ve výuce? Co všechno můžete dělat ve škole a na co si dát pozor, když chcete výukový materiál sdílet na internetu s ostatními? Na co si dát pozor při sdílení videí, obrázků na sociálních sítích? Představíme si užitečné nástroje a zdroje hotových materiálů, které jsou vhodné speciálně pro učitele.

Autorské právo pro žáky SŠ a druhého stupně ZŠ

Forma: Prezenční workshop, projektový den ve škole i v knihovně
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

S citacemi a autorským právem se žáci setkají nejen při tvorbě úkolů a školních projektů, ale prakticky všude v běžném životě. A nemusí zrovna točit videa na YouTube nebo TikTok. Stačí, když rádi používají mobil a publikují na sociálních sítích. Na problémy s autorskými právy mohou snadno narazit třeba při tvorbě videa nebo prezentace podkreslené hudbou. Webové stránky, blogy, reklamní grafika – to jsou oblasti, ve kterých je orientace v autorských právech důležitá.

Autorské právo pro žáky prvního stupně

Forma: Prezenční workshop, projektový den ve škole i v knihovně
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

S autorským právem se potkají žáci už na prvním stupni. Vyhledávají obrázky, tvoří jednoduché animace podkreslené hudbou. I při tvorbě těch nejjednodušších věcí ve škole objeví dříve či později cizí díla, která budou chtít využít. Už od začátku by měli vědět, za jakých podmínek mohou s těmito díly pracovat a také, že ne vše co najdou na internetu mohou libovolně použít. Praktická znalost autorských práv pomůže vybudovat úctu k cizím dílům a podpoří vztah k duševnímu vlastnictví.

Jak si usnadnit práci s počítačem

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 1–2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Jednoduché postupy a „vychytávky“, kterými si může učitel zefektivnit a zpříjemnit práci na počítači v pracovním i běžném životě. Ukážeme si užitečné aplikace a tipy, se kterými zvládnete práci jednodušeji a hlavně ve větší pohodě. Doporučení k ergonomii práce s technologiemi, díky kterým snížíte negativní dopad práce na vaše zdraví a předejdete zdravotním komplikacím. Konkrétní a praktické tipy, které můžete okamžitě použít.

Řešení technických problémů

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Hodně problémů s počítačem, dataprojektorem a další technikou si můžete vyřešit sami. Stačí znát jednoduché triky a postupy, díky kterým to zvládne každý. Nemusíte hned volat ajťáka a navíc budete mít radost, že jste to dokázali vlastními silami. Ke složitějším problémům budete pomoc ajťáka potřebovat. Proto si ukážeme, jak zjistit technické informace, které po vás nejspíše bude chtít. Prakticky si nacvičíme, jak s ajťákem mluvit, aby rychle a přesně pochopil, jaký máte problém. A taky jak formulovat požadavek třeba do e-mailu. Ukážeme si, jak o techniku pečovat a předcházet problémům. Podíváme se i na to, jak najít řešení technického problému na internetu.

Mobil jako pomocník učitele

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 1–2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Mobilní telefon můžeme pomocí správných aplikací proměnit v pomocníka, který učiteli usnadní práci a pomůže zpestřit výuku. Kromě aplikací a jejich praktického využití v práci učitele si ukážeme i několik postupů, které nám pomohou usnadnit každodenní práci s mobilem. Pro jistotu se podíváme i na to, jak nastavit aby nás mobil nerušil a šetřil naše zdraví.

Mobil nebo tablet v hodině

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Představení a práce s aplikacemi, které můžete využít v běžné hodině bez připojení k internetu a hlavně bez nutnosti využívat další techniku pro žáky. Naučíte se, jak můžete jednoduše získat zpětnou vazbu, hlasovat a jak pomocí mobilu nebo tabletu automaticky opravovat písemné testy.

Jak začít s YouTubem

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Jak založit a ověřit školní nebo osobní kanál. Nahrávání a zveřejňování videí. Na co si dát pozor v nastavení vlastností videa. Úprava videí v editoru YouTube. Uspořádání videí do playlistů, tipy a triky k popisování videí. Jak se vyhnout problémům s autorskými právy. Využití hudební knihovny YouTube.

Učitel jůtůberem

Forma: Webinář, prezenční workshop, ale i přednáška nebo vystoupení na konferenci.
Rozsah: 1–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Stát se „jůtůberem“ není vždy úplně jednoduché, proto vám rád předám své zkušenosti:

  • Tipy k tvorbě výukových videí: proč je lepší být autentický než dokonalý.
  • Jaké nástroje a postupy nám mohou hodně usnadnit práci.
  • Tipy na vybavení k natáčení výukových videí.
  • Úprava videí z hlediska autorských práv a ochrany osobních údajů: na co si dát pozor.
  • Jak pracovat s komentáři a jsou vůbec nutné?
  • Tipy a triky k nastavení a uspořádání kanálu.
  • Práce s komunitou okolo kanálu.
  • Výhody a nevýhody sdílení výukových videí.
  • Jaké to je jít s kůží na trh a proč na věku opravdu nezáleží.
  • Jak se z toho všeho nezbláznit 🙂

Digitální video pro učitele

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 6–8 vyučovacích hodin
Lektor: Václav Maněna

Při výuce často řešíme, kde najít vhodná videa a jak je upravit pro potřeby výuky. Ukážeme si, jak stáhnout a sestříhat video z YouTubu a na co si dát pozor, abychom neporušili autorská práva. Vytvoříme jednoduché, ale velice dobře použitelné video z prezentace v PowerPointu. Jednoduchý střih a tvorbu videí zvládneme v programu Editor videa, který je součástí Windows. Možná ani nevíte, jak výkonný nástroj už v počítači máte 🙂 Propagační videa a různá přáníčka můžeme tvořit snadno a rychle v aplikaci Canva, která za nás navíc řeší autorská práva. Ukážeme si, jak vytvořit výukové video pomocí mobilního telefonu.

Flip (dříve Flipgrid): zadávání a řešení úkolů pomocí videa

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 1–2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Učitelé často potřebují, aby žák zaznamenal nejen výsledek práce, ale celý postup. V mnoha situacích je výhodné, když žák nebo učitel nahraje činnost na video. Ne vždy je však vhodné video umístit na YouTube a podobné služby. Webinář představí zdarma dostupný nástroj Flipgrid, který je možné využít k záznamu a odevzdávání videa. Dále je možné nástroj využít k většímu zapojení žáků do výuky pomocí asynchronních videodiskuzí.

Padlet: elektronické nástěnky a spolupráce ve škole

Forma: Webinář
Rozsah: 1–2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Padlet je úžasný nástroj, který zná hodně učitelů jako „elektronickou nástěnku“. Ve škole ho ale můžeme použít k mnoha dalším věcem. Pomocí Padletu si můžete usnadnit přípravu na výuku a zjednodušit spolupráci ve škole. Organizování školních akcí a práce na projektech jde s Padletem jednoduše a efektivně. Můžete ho využít i ke komunikaci s rodiči. Snadno si vytvoříte společný prostor, ve kterém je možné hlasovat nebo využívat komentáře a hodnocení vložených materiálů. Výborně se hodí k rychlému zaznamenání myšlenek při online i prezenčních poradách.

Bezpečnost a ochrana dat ve výuce

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Při prezenční i online výuce musíme mít na paměti ochranu citlivých údajů. Co můžeme udělat, aby nedošlo k jejich úniku a zneužití? Dozvíte se praktické tipy k zabezpečení přihlašovacích údajů a dalších citlivých dat. Probereme, na co si dát pozor při zveřejnění záznamů z online výuky. Ukážeme si, jak upravit video před zveřejněním a kdy je vhodnější použít jiné služby než YouTube. Podíváme se na úpravu fotografií a snímků obrazovky před jejich zveřejněním na webu školy a sociálních sítích. Dostanete praktické tipy a doporučení k ochraně uživatelských účtů a zařízení učitelů a žáků.

Distanční výuka žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Forma: Tandemový webinář
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektoři: Zuzana Kramářová, Václav Maněna

Rady a nápady k pojetí distanční výuky ve speciálních školách včetně organizace, personálního pojetí a zásad, s ohledem na specifika žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Užitečné rady, které jsou vhodné i pro běžné školy s inkludovanými žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Role AP v distanční výuce. Praktické ukázky zdarma dostupných aplikací, které je možné využít k většímu zapojení žáků do výuky i při prezenční výuce.

Videonávody, instrukce a vzkazy pro vaše žáky snadno a rychle

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2 – 3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna / Barbora Jeřábková

Nejen v distanční výuce můžete ocenit možnost žákům předat instrukce k úkolu, sdělení, vysvětlení důležité látky nebo inspiraci k zajímavé činnosti pomocí videa. Než něco složitě popisovat, je lepší natočit názorné video se záznamem obrazovky. Video je médium, na které jsou dnešní děti zvyklé a které snadno chápou a přijímají. Učiteli zas může ubrat spoustu práce a vnuknout mu mnoho nových nápadů, díky čemuž jej bude jeho práce zas o kus více bavit. Přitom k tomu nepotřebujete nic speciálního. Jeden obrázek vydá za tisíc slov, jedno video za tisíc obrázků 🙂

Video s mobilem snadno a kreativně

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna / Barbora Jeřábková

Víte, že stačí jen pár jednoduchých zásad, aby video i z obyčejného mobilu vypadalo lépe? A že vám stačí pouze mobil k tomu, abyste video jednoduše sestříhali a upravili? A že přímo z mobilu jej můžete snadno sdílet se svými žáky? Na kurzu se dozvíte nejen to, ale také se seznámíte s tipy, jak pomocí videa rozvíjet digitální kompetence v dalších předmětech a jak vám tvorba videí může výuku celkově usnadnit a zpříjemnit.

Foťte mobilem jako profesionál i ve výuce

Forma: Webinář, prezenční workshop, projektový den
Rozsah: 2–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna / Barbora Jeřábková

Mobilem fotí dnes každý, ale ne každý zná všechny funkce svého zařízení, nebo jednoduché zásady, jako třeba pravidla kompozice apod. Právě to si společně ukážeme! A nejen to, seznámíte se také se zajímavými aplikacemi a praktickými, hravými možnostmi jejich využití. Vaše focení se posune na novou úroveň a také se stane velkým pomocníkem ve vaší výuce, ať už fotíte vy, nebo žáci. A skvělé je, že k tomu nepotřebujete nic extra, obyčejný mobil. Měl by však být nabitý 🙂

Canva: školní grafika snadno a zdarma

Forma: Webinář
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna

Diplomy, plakáty, letáky, grafika na webové stránky a sociální sítě, propagační videa nebo třeba animované „pééfko“. To vše si většinou škola musí dělat sama. Ne každý ale ovládá zásady grafického návrhu a dokáže vytvořit grafiku v potřebné vizuální i technické kvalitě. Na webináři se seznámíte s aplikací Canva, se kterou může vytvořit profesionální výsledky i běžný uživatel.

Jak na školní Facebook, Instagram a další sociální sítě

Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2 – 4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna / Barbora Jeřábková

Máte na starosti školní sociální sítě? Nevíte, co a kdy na ně dávat a jak se z toho nezbláznit, když něco nefunguje? Proto jsme pro vás připravili spoustu inspirace na příspěvky, seznámíme vás s triky, jak obcházet klacky, které vám aplikace házejí pod nohy a povíme si, jak jít na ruku algoritmům a mít tak lepší dosah. Naučíte pracovat s pomůckami, které vám mohou ušetřit spoustu času, když máte na starosti více sítí. Určitě také zodpovíme vaše otázky ohledně GDPR.