Záznam webináře IT guru: nejčastější dotazy, aktuální informace, tipy k nákupům. Webinář pro školy v Královéhradeckém kraji proběhl 28. 3. 2022.

Prezentace z webináře

Informace pro mateřské školy: pokud potřebujete konzultaci, obraťte se prosím na krajského ICT metodika Davida Kalivodu. Tel.: 777 233 023, e-mail: david.kalivoda@npi.cz.

Užitečné informace a tipy, časté dotazy

Peníze na prevenci digitální propasti dostane škola celkem třikrát, takže ještě dvakrát obdržíte nějakou částku (v současné době není jasné, jestli bude stejná jako ta, co jste již obdrželi).

Můžeme si nechat rozepsat investiční majetek na menší celky / více faktur, aby to „nebyla“ investice? Vím, je to běžná praxe, tisíckrát to jinde vyšlo a je mi jasné, že vám to jinde ještě mnohokrát vyjde. Prosím, tady to nedělejte. Investice je u hardwaru 40 000 Kč s DPH a u softwaru 60 000 Kč s DPH.

Můžete si koupit víceletou licenci softwaru a je to často velmi výhodná varianta, ale nemůžete ji zaplatit celou z prostředků NPO. Z NPO jde pokrýt pouze náklady na rok 2022 (viz FAQ 1.10). Různě se to rozepisuje pomocí takové té magie, které rozumí vaše účetní.

Nikdy nezapomeňte, že hardware i software, který si můžete z NPO koupit, musí být určený žákům, kteří s jeho pomocí budou rozvíjet digitální kompetence (viz FAQ 1.1). Fakt si z toho nekupujte „Ofisy nebo Edoubíčko pro učitele.“

Vzor smlouvy o výpůjčce k zařízením z mobiliáře si můžete stáhnout ve formátu docx ze stránek edu.cz/digitalizujeme/metodicka-podpora.

Další informace a odpovědi na často kladené dotazy najdete na stránkách edu.cz/digitalizujeme, které pracovníci MŠMT průběžně aktualizují.

Publicita a propagace

Škola musí zveřejnit informace o aktivitě a původu financování na webových stránkách školy (pokud je má) nebo na informační nástěnce, která je viditelná veřejnosti.

Více informací najdete na https://www.edu.cz/digitalizujeme/metodicka-podpora/ (sekce Materiály ke stažení nahoře) a ve věstníku MŠMT 01/2022 na straně 118.

Chromebooky, Surface Go a notebooky

Chromebooky a notebooky si můžete koupit i „z digitálních pomůcek“, ale musíte je opravdu jako digitální učební pomůcky využívat, ideálně napříč předměty (viz FAQ 1.6).

Při výběru Chromebooku si ověřte, jak dlouho bude model podporovaný. Nekupujte model, kterému končí podpora třeba za dva roky. Doporučuji kopit nějaký model, který již obsahuje licenci Chrome Education Upgrade. Ušetříte si hodně technických i účetních starostí.

Surface Go se běžně prodává s Windows Home. Ověřte si, že je vaše škola v nějakém licenčním programu, který vám dovolí povýšit verzi na Windows Pro. Pokud ne, rozmyslete si, kterou verzi Windows potřebujete a kupte si Surface Go se správnou licencí. Prohlédněte si 3D model Surface Go.

iPady a nákup aplikací

Pokud kupujete více iPadů, nechte si je rovnou u prodejce zaregistrovat do služeb Apple School Manager a programu Deployment Enrolment Program. Ušetříte si hodně starostí, budete moci iPadyy hromadně spravovat a získáte možnost nakupovat aplikace tak, aby přišla faktura, se kterou bude spokojená i vaše účetní. K platbě za aplikace škola potřebuje platební kartu. Nejlepší je nějaká virtuální, jen na internetové platby. Možná už ji máte. Jestli ne, měla by jít zařídit u vaší banky.

Digitální pomůcky

Mluvicí skřipce

Robotické hračky a stavebnice

VEX 123

Blue-bot a Bee-bot pro MŠ – video s praktickými ukázkami

Informatika s Emilem a Robotika s Emou

Praktické ukázky Informatiky s Emilem na 1. stupni ZŠ – záznam workshopu

Robot Root má velkou výhodu, že může jezdit po klasické magnetické tabuli. Na webu Jitky Rambouskové najdete seznámení s robotem a praktické ukázky z výuky.

Filamenty, nabíjecí baterie a další příslušenství

K digitálním učebním pomůckám, které si nově pořizujete z NPO, můžete koupit různé příslušenství a spotřební materiál. Pokud si např. kupujete 3D tiskárnu, můžete si k ní koupit nějaké rozumné množství filamentu. Stejně tak si třeba k robotickým hračkám můžete koupit nabíjecí baterie. Nemůžete si ale koupit příslušenství ani spotřební materiál k vybavení, které už máte koupené z jiných prostředků.

Inspirace, metodiky a praktické ukázky

Ukázky využití mluvicích skřipců

Metodika k VEX 123 a VEX GO

VEX 123 ve výuce – praktické postřehy a univerzálních rady i k ostatním pomůckám

Micro:bit ve výuce

Videa s ukázkami robotických hraček a digitálních učebních pomůcek vhodných pro MŠ a první stupeň ZŠ

Záznamy workshopů z konference Digitální technologie ve výuce – praktické využití ve školách (doporučuji, je tam hodně praktických příkladů a odpovědí na dotazy učitelů).

ICT v životě školy – nápady, praktické ukázky, materiály ke stažení

Zeměpis v reálném životě – inspirativní ukázky v záznamu DigiDay #EDU

Inspirovat se můžete také v katalozích a e-shopech, které jsem získal na základě doporučení škol (nemám s nimi nic společného).

Pokud máte nějaký oblíbený e-shop nebo katalog, dejte mi prosím vědět a já ho sem přidám.

Speciální vzdělávací potřeby

Materiály do výuky a inspirace

Spektra – pomůcky pro žáky s SVP

Petit – aplikace, hardware a příslušenství

SPC pro děti s vadami řeči – aplikace a pomůcky

Digitální kompetence

Příručka Digitální kompetence pro všechny

Záznam webináře k příručce Digitální kompetence pro všechny

Interaktivní příručka k digitálním kompetencím v OrgPadu

Záznam z DigiDay #EDU, ve kterém najdete inspirativní příklady k rozvíjení digitálních kompetencí od učitelů z praxe a ukázky hardwaru. Nesjpíš zjistíte, že rozvíjení digitálních kompetencí je to ve skutečnosti jednodušší než to na první pohled vypadá 🙂

Potřebujete pomoc?

Rád za vámi přijedu do školy nebo se můžeme sejít online. V každém případě nic neplatíte a není s tím žádná administrativa. Zavolejte mi na 777 637 362 nebo napište na vaclav.manena@npi.cz a domluvíme si schůzku. Moc prosím, abyste mi ohledně IT guru psali na e-mail NPI, usnadníte mi práci.

Odpovědi na časté dotazy, kontakt na MŠMT a další užitečné informace najdete na edu.cz/digitalizujeme.