Vzdělávací aktivity, které vám mohu nabídnout. Většinu z nich lektoruji sám, s některými mi pomáhají další lektoři a lektorky. Časová dotace se odvíjí od formy, na které se dohodneme. U jednotlivých akcí jsou proto uvedeny rozsahy a formy, abyste měli představu o možných variantách (1 vyučovací hodina = 45 minut). Vše záleží na vzájemné dohodě.
Rád za vámi přijedu kamkoliv nebo uspořádám webinář. Termíny a ceny si můžete dohodnout s paní Ivanou Slavíkovou.
Tel.: +420 775 155 079
E-mail: slavikova@academyeducation.cz
Zjistěte, kdy mám čas a rezervujte si termín semináře nebo webináře.
Časté dotazy ke školením obsahují užitečné informace, které vám mohou ušetřit čas.
Fígle s technologiemi aneb ohromte i děti
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Dostaňte ze svého počítače a mobilu maximum. Jednoduché postupy a „vychytávky“, kterými si můžete zefektivnit a zpříjemnit pracovním i běžný život. Ukážeme si užitečné aplikace a tipy, se kterými zvládnete práci jednodušeji a hlavně ve větší pohodě. Hodně fíglů funguje rovnou, nemusíte si nic instalovat a možná tím překvapíte i své děti 🙂 Některé věci je lepší dělat pomocí specializovaných aplikací, ale nemusíte se bát: všechny představované aplikace jsou dostupné zdarma. Doporučení k ergonomii práce s technologiemi, díky kterým snížíte negativní dopad práce na vaše zdraví a předejdete zdravotním komplikacím. Konkrétní a praktické tipy, které můžete okamžitě použít.
Neskočte na digitální špeky
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Ukážeme si, jak ověřovat a vyhledávat informace a na co si dát pozor, abyste nenaletěli internetovým podvodníkům. S příchodem umělé inteligence do běžného života je ověřování informací ještě těžší. Fotku vygenerovanou umělou inteligencí nerozeznají od fotografie pořízené člověkem často ani profesionálové. Neznamená to, že by informace nešlo ověřovat, ale je to daleko těžší. Ukážeme si nástroje a techniky, které nám to mohou usnadnit. S ověřováním souvisí i vyhledávání informací. Ukážeme si, jak rychle a efektivně najít a ověřit informace pomocí vyhledávačů a speciálních nástrojů. Přidám praktické tipy a nástroje, které vám pomohou zabezpečit účty na sociálních sítích, e-maily a další citlivá data.
Umělá inteligence ve škole
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Využití aplikací a nástrojů umělé inteligence ve výuce a při tvorbě příprav. Výhody i rizika umělé inteligence ve výuce a při samostatné práci žáků. Seznámení s praktickými příklady umělé inteligence v nástrojích a zařízeních, které učitelé používají. Etické, didaktické a legislativní problémy, spojené s využitím umělé inteligence ve výuce. Všechny představované aplikace a nástroje jsou pro školy dostupné zdarma.
Super nástěnky s AI
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2–3 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Padlet je úžasný nástroj, který zná hodně učitelů jako „elektronickou nástěnku“. Ve škole ho ale můžeme použít k mnoha dalším věcem. Pomocí Padletu si můžete usnadnit přípravu na výuku a zjednodušit spolupráci ve škole. Organizování školních akcí a práce na projektech jde s Padletem jednoduše a efektivně. Můžete ho využít i ke komunikaci s rodiči. Snadno si vytvoříte společný prostor, ve kterém je možné hlasovat nebo využívat komentáře a hodnocení vložených materiálů. Výborně se hodí k rychlému zaznamenání myšlenek při online i prezenčních poradách. Padlet obsahuje funkce umělé inteligence, které vám pomohou snadno a rychle připravit aktivity do výuky. A to jste věděli, že Padlet můžete využít i jako alternativu k Jamboardu, a dokonce si do něj můžete materiály z Jamboardu importovat?
Canva pro základní školy
Forma: Webinář
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Diplomy, plakáty, letáky, grafika na webové stránky a sociální sítě, propagační videa nebo třeba animované „pééfko“. To vše si většinou škola musí dělat sama. Ne každý ale ovládá zásady grafického návrhu a dokáže vytvořit grafiku v potřebné vizuální i technické kvalitě. Na webináři se seznámíte s aplikací Canva, se kterou může vytvořit profesionální výsledky i běžný uživatel.
Canva pro střední školy
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Canva je univerzální nástroj, se kterým můžete snadno a rychle vytvořit výukové materiály, prezentace, nebo dokonce webové stránky. Stejně snadno v ní můžete tvořit a upravovat videa. Vše z toho zvládnete sami a bez pomoci ajťáka. Díky snadnému používání a univerzálnímu využití je Canva oblíbená na základních školách. Má ale široké uplatnění i na střední škole. Ukážeme si konkrétní příklady ze středoškolské výuky, které můžete využít k tvorbě výukových materiálů, příprav, k aktivizaci žáků, nebo třeba k jednoduché a účinné propagaci školy. Možná zjistíte, že Canva může nahradit spoustu dalších nástrojů, které používáte. Rozdíl je, že stejnou práci zvládnete s Canvou rychleji a nejspíš to bude vás i žáky víc bavit.
Autorské právo ve škole
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3–4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Každý učitel narazí dříve či později na problematiku autorských práv. A nemusí jít jen o případy, kdy tvoří materiály do výuky. Kde najít obrázky, videa a hudbu, které můžete použít ve výuce? Co všechno můžete dělat ve škole a na co si dát pozor, když chcete výukový materiál sdílet na internetu s ostatními? Na co si dát pozor při sdílení videí, obrázků na sociálních sítích? Představíme si užitečné nástroje a zdroje hotových materiálů, které jsou vhodné speciálně pro učitele. S citacemi a autorským právem se setkávají i žáci. Nejen při tvorbě úkolů a školních projektů, ale prakticky všude v běžném životě. A nemusí zrovna točit videa na YouTube nebo TikTok. Stačí, když rádi používají mobil a publikují na sociálních sítích. Na problémy s autorskými právy mohou snadno narazit třeba při tvorbě videa nebo prezentace podkreslené hudbou. Webové stránky, blogy, reklamní grafika – to jsou oblasti, ve kterých je orientace v autorských právech důležitá. Praktická znalost autorských práv pomůže vybudovat úctu k cizím dílům a podpoří vztah k duševnímu vlastnictví.
Kyberprevence v době AI
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 4–8 vyučovacích hodin
Lektoři: Václav Maněna, Martin Kaliba
Na internetu číhají na dospělé i děti různé podvody a hrozby. Útočníci používají čím dál rafinovanější metody, které jsou přesně cílené na konkrétní uživatele. Umělá inteligence jim v tom bohužel pomáhá. Na něco se nechá nachytat dospělý, jiná věc funguje na dítě. Dozvíte se praktické tipy k zabezpečení přihlašovacích údajů a dalších citlivých dat. Ukážeme si, jak poznat podvodné stránky, a jak se bránit útokům. Probereme rizika zveřejňování informací na sociálních sítích. Dostanete praktické tipy a doporučení k ochraně uživatelských účtů a zařízení učitelů a žáků. Pronikneme do světa dětí: co je v kyberprostoru baví a co jim tam hrozí. Vyzkoušíme si praktické tipy k prevenci rizikových jevů, které můžete použít v běžné třídě.
Sociální sítě ve výuce
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 3 – 4 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna / Barbora Jeřábková
Sociální sítě mohou sloužit i jako zdroj inspirace a výukových materiálů. Správné využití sociálních sítí může zlepšit spolupráci a zapojení žáků. Číhá na nich ale spoustu nebezpečí. Proto se podíváme i na nejčastější podvody a rizika, se kterými se mohou učitelé i žáci setkat. Praktické tipy k zabezpečení a prevenci zneužití uživatelských účtů. Tipy k nastavení a provozu školního/učitelského kanálu na YouTube. Nejčastější problémy z oblasti autorských práv a ochrany osobních údajů, na které může učitel narazit při publikování obsahu na sociálních sítích. Vytvoření školní sociální sítě s nástrojem Padlet, který můžete používat zdarma. Ukážeme si, jak pomocí Padletu zapojit žáky do výuky a jak ho využít k podpoře samostatné práce a nácviku dovedností, které žáci využijí na jiných sociálních sítích.
Řešení technických problémů – poraďte si bez ajťáka
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Hodně problémů s počítačem, dataprojektorem a další technikou si můžete vyřešit sami. Stačí znát jednoduché triky a postupy, díky kterým to zvládne každý. Nemusíte hned volat ajťáka a navíc budete mít radost, že jste to dokázali vlastními silami. Ke složitějším problémům budete pomoc ajťáka potřebovat. Proto si ukážeme, jak zjistit technické informace, které po vás nejspíše bude chtít. Prakticky si nacvičíme, jak s ajťákem mluvit, aby rychle a přesně pochopil, jaký máte problém. A taky jak formulovat požadavek třeba do e-mailu. Ukážeme si, jak o techniku pečovat a předcházet problémům. Podíváme se i na to, jak najít řešení technického problému na internetu.
Mobil jako pomocník učitele
Forma: Webinář, prezenční workshop
Rozsah: 1–2 vyučovací hodiny
Lektor: Václav Maněna
Mobilní telefon můžeme pomocí správných aplikací proměnit v pomocníka, který učiteli usnadní práci a pomůže zpestřit výuku. Kromě aplikací a jejich praktického využití v práci učitele si ukážeme i několik postupů, které nám pomohou usnadnit každodenní práci s mobilem. Pro jistotu se podíváme i na to, jak nastavit aby nás mobil nerušil a šetřil naše zdraví. Představení a práce s aplikacemi, které můžete využít v běžné hodině bez připojení k internetu a hlavně bez nutnosti využívat další techniku pro žáky. Naučíte se, jak můžete jednoduše získat zpětnou vazbu, hlasovat a jak pomocí mobilu nebo tabletu automaticky opravovat písemné testy.
Učitel jůtůberem
Forma: Webinář, prezenční workshop, ale i přednáška nebo vystoupení na konferenci.
Rozsah: 4–8 vyučovacích hodiny
Lektor: Václav Maněna
Při výuce často řešíme, kde najít vhodná videa a jak je upravit pro potřeby výuky. Ukážeme si, jak stáhnout a sestříhat video z YouTubu a na co si dát pozor, abychom neporušili autorská práva. Vytvoříme jednoduché, ale velice dobře použitelné video z prezentace v PowerPointu. Jednoduchý střih a tvorbu videí zvládneme v programu Clipchamp, který je součástí Windows. Možná ani nevíte, jak výkonný nástroj už v počítači máte 🙂 Propagační videa a různá přáníčka můžeme tvořit snadno a rychle v aplikaci Canva, která za nás navíc řeší autorská práva. Ukážeme si, jak vytvořit výukové video pomocí mobilního telefonu.
Jak založit a ověřit školní nebo osobní kanál. Nahrávání a zveřejňování videí. Na co si dát pozor v nastavení vlastností videa. Úprava videí v editoru YouTube. Uspořádání videí do playlistů, tipy a triky k popisování videí. Jak se vyhnout problémům s autorskými právy. Využití hudební knihovny YouTube.
Stát se „jůtůberem“ není vždy úplně jednoduché, proto vám rád předám své zkušenosti:
- Tipy k tvorbě výukových videí: proč je lepší být autentický než dokonalý.
- Jaké nástroje a postupy nám mohou hodně usnadnit práci.
- Tipy na vybavení k natáčení výukových videí.
- Úprava videí z hlediska autorských práv a ochrany osobních údajů: na co si dát pozor.
- Jak pracovat s komentáři a jsou vůbec nutné?
- Tipy a triky k nastavení a uspořádání kanálu.
- Práce s komunitou okolo kanálu.
- Výhody a nevýhody sdílení výukových videí.
- Jaké to je jít s kůží na trh a proč na věku opravdu nezáleží.
- Jak se z toho všeho nezbláznit 🙂