Termín konzultace si můžete rezervovat online.
Níže je stručný přehled financování škol, podrobné informace najdete na edu.cz/digitalizujeme.

Informace pro mateřské školy: pokud potřebujete konzultaci, obraťte se prosím na krajského ICT metodika Davida Kalivodu. Tel.: 777 233 023, e-mail: david.kalivoda@npi.cz.
Užitečné informace a tipy, časté dotazy
Peníze na prevenci digitální propasti dostane škola celkem třikrát.
Můžeme si nechat rozepsat investiční majetek na menší celky / více faktur, aby to „nebyla“ investice? Vím, je to běžná praxe, tisíckrát to jinde vyšlo a je mi jasné, že vám to jinde ještě mnohokrát vyjde. Prosím, tady to nedělejte. Investice je u hardwaru 40 000 Kč s DPH a u softwaru 60 000 Kč s DPH.
Můžete si koupit víceletou licenci softwaru a je to často velmi výhodná varianta, ale nemůžete ji zaplatit celou z prostředků NPO. Z NPO jde pokrýt pouze náklady na rok 2023 (viz FAQ 1.10). Různě se to rozepisuje pomocí takové té magie, které rozumí vaše účetní.
Nikdy nezapomeňte, že hardware i software, který si můžete z NPO koupit, musí být určený žákům, kteří s jeho pomocí budou rozvíjet digitální kompetence (viz FAQ 1.1). Fakt si z toho nekupujte „Ofisy nebo Edoubíčko pro učitele.“
Vzor smlouvy o výpůjčce k zařízením z mobiliáře si můžete stáhnout ve formátu docx ze stránek edu.cz/digitalizujeme/metodicka-podpora.
Další informace a odpovědi na často kladené dotazy najdete na stránkách edu.cz/digitalizujeme, které pracovníci MŠMT průběžně aktualizují.
Chromebooky, Surface Go a notebooky
Chromebooky a notebooky si můžete koupit i „z digitálních pomůcek“, ale musíte je opravdu jako digitální učební pomůcky využívat, ideálně napříč předměty (viz FAQ 1.6).
Při výběru Chromebooku si ověřte, jak dlouho bude model podporovaný. Nekupujte model, kterému končí podpora třeba za dva roky. Doporučuji koupit nějaký model, který již obsahuje licenci Chrome Education Upgrade. Ušetříte si hodně technických i účetních starostí. Využití Chromebooků ve škole popisuje praktický článek Jitky Rambouskové, který stojí za přečtení.
Surface Go se běžně prodává s Windows Home. Ověřte si, že je vaše škola v nějakém licenčním programu, který vám dovolí povýšit verzi na Windows Pro. Pokud ne, rozmyslete si, kterou verzi Windows potřebujete a kupte si Surface Go se správnou licencí. Prohlédněte si 3D model Surface Go.
iPady: hromadná správa a nákup aplikací
Pokud kupujete více iPadů, nechte si je rovnou u prodejce zaregistrovat do služeb Apple School Manager a programu Deployment Enrolment Program. Ušetříte si hodně starostí, budete moci iPady hromadně spravovat a získáte možnost nakupovat aplikace tak, aby přišla faktura, se kterou bude spokojená i vaše účetní. K platbě za aplikace škola potřebuje platební kartu. Nejlepší je nějaká virtuální, jen na internetové platby. Možná už ji máte. Jestli ne, měla by jít zařídit u vaší banky.
Na základní škole Libčany učí šikovný pan učitel Michal Brázda, který rád sdílí zkušenosti s hromadnou správou iPadů a využitím technologií ve výuce. Snaží se propojovat učitele v našem kraji. Rád vás uvítá ve škole, stačí mu napsat na m.brazda@zslibcany.cz a dohodnout si schůzku.
Digitální učební pomůcky
Moderní technologie ve výuce je publikace plná praktických ukázek a tipů.
Robotické hračky a stavebnice
VEX 123 je všestranně využitelný robot, ke kterému je dostupná česká metodika.
Blue-bot a Bee-bot pro MŠ – video s praktickými ukázkami
Informatika s Emilem a Robotika s Emou
Praktické ukázky Informatiky s Emilem na 1. stupni ZŠ – záznam workshopu
Robot Root má velkou výhodu, že může jezdit po klasické magnetické tabuli. Na webu Jitky Rambouskové najdete seznámení s robotem a praktické ukázky z výuky.
3D modelování a tisk
Záznam skvělého webináře o 3D modelování a tisku, ve kterém se dozvíte vše důležité od začátku.
Průša pro školy je speciální program, který vám pomůže začlenit 3D tisk do výuky. Když se zaregistrujete, můžete do školy získat 3D tiskárnu zdarma.
Filamenty, nabíjecí baterie a další příslušenství
K digitálním učebním pomůckám, které si nově pořizujete z NPO, můžete koupit různé příslušenství a spotřební materiál. Pokud si např. kupujete 3D tiskárnu, můžete si k ní koupit nějaké rozumné množství filamentu. Stejně tak si třeba k robotickým hračkám můžete koupit nabíjecí baterie. Nemůžete si ale koupit příslušenství ani spotřební materiál k vybavení, které už máte koupené z jiných prostředků.
Inspirace, metodiky a praktické ukázky
Vůbec nevíte co koupit a jak začít? Podívejte se na Moderní technologie ve výuce a videa níže.
Ukázky využití mluvicích skřipců
VEX 123 ve výuce – praktické postřehy a univerzálních rady i k ostatním pomůckám
Videa s ukázkami robotických hraček a digitálních učebních pomůcek vhodných pro MŠ a první stupeň ZŠ
Záznamy workshopů z konference Digitální technologie ve výuce – praktické využití ve školách (doporučuji, je tam hodně praktických příkladů a odpovědí na dotazy učitelů).
ICT v životě školy – nápady, praktické ukázky, materiály ke stažení.
Zeměpis v reálném životě – inspirativní ukázky v záznamu DigiDay #EDU.
E-shopy a katalogy
Inspirovat se můžete také v katalozích a e-shopech, které jsem získal na základě doporučení škol (nemám s nimi nic společného).
- Hodně inspirativní a přehledný e-shop vyuka-vzdelavani.cz
- Nabídka AV Media pro NPO (je tam i SMART notebook, který nikomu nedoporučuji, ale je to na vás).
- RPishop má pěknou sekci Roboti.
- Růžovka je autorizovaný distributor LEGO® Education, mají i náhradní díly.
Pokud máte nějaký oblíbený e-shop nebo katalog, dejte mi prosím vědět, rád ho sem přidám.
Speciální vzdělávací potřeby
Materiály do výuky a inspirace
Spektra – pomůcky pro žáky s SVP
Petit – aplikace, hardware a příslušenství
SPC pro děti s vadami řeči – aplikace a pomůcky
Digitální kompetence jasně a přehledně
Příručka Digitální kompetence pro všechny
Digitální kompetence – data a digitální obsah
Digitální kompetence – bezpečnost
Digitální kompetence – ovládání, využívání zařízení
Digitální kompetence – vytváření digitálního obsahu
Digitální kompetence – využití digitálních technoogií
Digitální kompetence – význam digitálních technologií
Záznam webináře k příručce Digitální kompetence pro všechny
Interaktivní příručka k digitálním kompetencím v OrgPadu
Záznam z DigiDay #EDU, ve kterém najdete inspirativní příklady k rozvíjení digitálních kompetencí od učitelů z praxe a ukázky hardwaru. Nesjpíš zjistíte, že rozvíjení digitálních kompetencí je to ve skutečnosti jednodušší než to na první pohled vypadá 🙂
Publicita a propagace
Škola musí zveřejnit informace o aktivitě a původu financování na webových stránkách školy (pokud je má) nebo na informační nástěnce, která je viditelná veřejnosti.
Více informací najdete na https://www.edu.cz/digitalizujeme/metodicka-podpora/ (sekce Materiály ke stažení nahoře) a ve věstníku MŠMT 01/2022 na straně 118.
Potřebujete pomoc?
Rád za vámi přijedu do školy nebo se můžeme sejít online. V každém případě nic neplatíte a není s tím žádná administrativa. Zavolejte mi na 777 637 362 nebo napište na vaclav.manena@npi.cz a domluvíme si schůzku. Moc prosím, abyste mi ohledně IT guru psali na e-mail NPI, usnadníte mi práci. Termín konzultace si můžete vybrat a rezervovat online.
Odpovědi na časté dotazy, kontakt na MŠMT a další užitečné informace najdete na edu.cz/digitalizujeme.